Mola Cunda

Bizden Haberler

Perşembe

25

Haziran 2015

0

Yorumlar

Cunda Adası’nda Bisiklet Keyfi!

Yazar: , Kategori: Genel

Uzun araştırmaların ardından sonunda misafirlerimiz için otelimize 6 adet bisiklet aldık.  Bu bisikletlerle ister adanın içini bisikletle gezin, ister milli parka gidip toprak yolda spor yapın, ister balıkçıya bisikletle gidip gelin… Nereye isterseniz artık bisikletinizle gitmeniz mümkün :)

Ayrıca harika bir Cunda Bisiklet Haritası yaptık. Bu haritayı da alıp bisikletinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Cunda Adası Bisiklet HaritasıBisikletlerimiz DSC_0031

 

Cuma

26

Aralık 2014

0

Yorumlar

CUNDA VE AYVALIK GEZİ REHBERİ

Yazar: , Kategori: Genel

BİRAZ KÜLTÜRE NE DERSİNİZ?

TAKSİYARHİS KİLİSESİ  CUNDA

 

Kilise, Alibey (Cunda) Adası Rum Ortodoks (Moschonese) cemaati tarafından, 1873 yılında, eski temelleri üzerine Anakent (Metropol) Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Bu yıllarda, Ada’nın çoğunluğu Rum olan nüfusu 8.000-10.000 civarındaydı. Kilise, ‘Taksiyarhis’e, yani Koruyucu Baş Melekler Cebrail ve Mikhail’e atfedilmiştir. Halen Ada’nın en önemli anıt yapısını teşkil etmektedir.

 

02.05.2011 tarihli Vakıflar Meclisi kararı ile Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı‘na tahsis edilen kilise binasının restorasyonu, Ark İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin uzman mimar ve restoratörleri tarafından yapılmıştır. Koleksiyon, Rahmi M. Koç Müzesi İstanbul ve Ankara Müzeleri’nin bir benzeri gibi oluşturulmuş ve ortaya çıkmıştır. Sergilemede teknede oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine olmak üzere geniş bir yelpazeye verilmiştir.

 

Ziyaret Gün ve Saatleri :

 

1 Ekim – 31 Mart10:00 – 17:00 1 Nisan – 30 Eylül10:00 – 19:00 Pazartesi Günleri Kapalıdır. Namık Kemal Mahallesi, Şeref Sokak No: 6AAlibey Adası

(Cunda)10400 – Ayvalık / Balıkesir Tel: (0266) 327 27 34 – 327 27 74

 

SEVİM NECDET KENT KİTAPLIĞI

 Dünü: Agios Yannis Kilisesi

Patrik Teodosios zamanında İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlanan manastırın ana kilisesi kuzeybatı kısmında bulunmaktadır. Buradaki

1835 senesinden itibaren zenginleşmeye başlamış, dini kitaplar yanında 17. ve 18. Asrın kilise hukuku hakkındaki yayınlarıyla da ün salmıştır.

1924 yılında yaşanan mübadele (zorunlu göç) sonrası Şapel zamanla tahrip olmuştur.

Şapelin batı tarafında olduğu söylenen ve büyük bir olasılıkla manastıra un sağlayan değirmenden geriye kalan ise sadece temel taşlarıydı.

Bugünü: Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Yıllar yılı harap bir şekilde kalan değirmen ve kilise; Rahmi M. Koç’un kültür varlığı olan bu eski eserlerin kurtarılmasına yönelik girişimleri, maddi-manevi katkıları ile restore edilmiş ve böylelikle Alibey Adası 07.08.2007 tarihinde önemli bir kitaplığa kavuşturulmuştur.

Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde hizmet verecek olan bu kitaplığa; ilerleyen yaşı nedeni ile göz sağlığı bozulan, “Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum.” diyen Emekli Büyükelçi Necdet Kent’in ve eşinin ismi verilmiştir. Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent, merhum babasından kalma bin üç yüzü aşkın kitabı bu kitaplığa bağışlamıştır.

Ziyaretle ilgili bilgiler:
Kitaplık Pazartesi hariç hergün 09:30 – 17:30 saatleri arasında açıktır.
 Panorama Café hergün saat 09:30′dan itibaren açıktır.

  Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı 
Garip Sokak Aralığı No: 5 
Alibey Adası 
Ayvalık-Balıkesir 
Tel: 0266 327 3300 
www.rmk-museum.org.tr

taksiyarhis cunda adası Taksiyarhis Cunda Adası.

TAKSİYARHİS ANIT KİLİSESİ AYVALIK

Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık’ın ilk kilisesi olup, kilisenin 3 ayrı dönemi olduğu düşünülmektedir, ilk olarak 15. yy.’ da küçük bir kilise olarak inşa edilmiştir. Binanın üzerindeki Pavlus ve Petrus’un binanın tanrıya sunumu freskosu ile güney bahçe girişinin üzerindeki 1753 tarihli kitabe üç kubbeli iki katlı bazilikal planlı ikinci dönem yapıya ilişkin verilerdir.

1893 tarihindeki düzenlemeyle neo- klasik üslupta ve iç dekorasyonu eklektik olarak tamamlamıştır. 1927 yılından itibaren uzun sure “Tekel Deposu” olarak kullanıldıktan sonra terkedilen yapı 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restore ettirilmiş ve 2013 yılında “Taksiyarhis Anıt Müzesi” olarak hizmete sunulmuştur. (Abbyy Finereader 9.0 ile oluşturulmuştur.) 

Taksiyarhis Ayvalık

ŞEYTAN SOFRASI

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan hakim büyük kayalık tepelerin üzerindedir. Mevkiden tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası gözükmektedir. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir.

Sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini andırır. Demir kafes içine alınan ayak izine benzeyen şekil turistlerin özellikle uğradığı yerlerden biridir. Ayrıca gün batımını seyretmek içinde gidilir. Özel olarak işletilmekte, tepede bir lokanta bulunmaktadır.

Şeytan Sofrası Şeytan Sofrası Manzara

LİTTLE BUDDHART GALERiSİ

 Kasım 2014 ‘te Cunda Adası’nda yaşayan Fotoğraf Sanatçısı Emine Berkan, Floret Desaban ile birlikte Ada’ya ilk sanat galerisini kazandırdı.

Cumhuriyet Cad. No. 17’de bulunan Galeri, Sanat ve yakın çevresinde Küçük Buddha (Little Budhha) diye tanınan Emine Berkan’dan aldığı ismi kadar, bulunduğu sokaktan dekorasyonuna sanata ev sahipliği yapmak için hazır. Emine Berkan ve Gülgün Haksal’ın çalışmalarının bulunduğu artshop ile özgün Ayvalık hediyelikleri sunan mekânda, Resim, heykel, fotoğraf, seramik, vitray sergileri, work shoplar, film gösterimleri yapılmaktadır.

                                                                                               little buddhart Galeri      little buddhart Galeri.

                                                                                                                       ÇARŞI – PAZAR

 Ayvalık sokakları, güzel evleri, dini yapıları derken yolunuz

ister istemez çarşıya düşer Ayvalık pazarında alışveriş yaparsınız. Ayvalığa özgü otları, mandıra peynirleri, köylü emeğiyle üretilmiş ürünleri alır , çevre köylerden gelen köylülerle sohbet edersiniz. Bu arada  otların yerel isimlerini de öğrenme şansınız olur.

Armutçuk Pazarı Pazar Günleri, Cunda Pazarı Cumartesi Günleri ve Ayvalık Pazarı Perşembe Günleri kurulur.

Otlaryöresel peynirler

BERGAMA

Bergama doğal güzelliği ve tarihî eserleriyle dünyaca ün yapmış bir yerdir. Her yıl mayıs ayının son cuma günü Bergama Kermesi yapılır. Kasabadaki Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nden başka açıkhavada bulunan büyük kalıntılar da görülmeğe değer güzelliktedir. Açıkhava tiyatrolarının en küçüğü restore edilmiştir ve 4 500 kişi alır. Akropol’de birçok tapınak, stadyum, gimnazyum, amfiteatr (15 000 kişilik açıkhava tiyatrosu) bulunur. Asklepieion’daki kutsal koridor Akropol’de görülen azametli tiyatro ve tapmak harabeleri, güzelim sütunlar gibi, görenleri hayranlık içinde bırakır.

Bergama’da Asklepieion, M.S. II. yy.m en ünlü sağlık yurtlarından biriydi.

Bergama Antik Kenti: Geziniz listenize mutlaka ama mutlaka dahil etmeniz gereken yerlerden biridir Bergama Antik Kenti. Tarihin tozlu sayfalarını aralamanıza yardımcı olacak bu antik kentin yapılan kazılar sonucu Arkaik dönemde bir yerleşim olduğu anlaşılmaktadır. İzmir’in tarih kokan ilçesi Bergama eski dünyanın başta gelen kültür merkezleri arasında yer alır ve zengin kütüphanesi ile çok ünlüdür. Roma döneminde önemli bir merkez, Hristiyanlık döneminde ise bir piskoposluk merkezi olmuştur burası.

Serapis Tapınağı: Bergama’nın ev sahipliği yaptığı Serapis Tapınağı, Roma çağının en yüksek tuğla yapısıdır. İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olan tapınak, Kızıl Avlu olarak da bilinir. Avlusunda birçok heykelin yer aldığı tapınak, genellikle Mısır heykeltıraşlık sanatını yansıtmaktadır. Yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan Serapis Tapınağı, geçmişin izlerini sürmenize yardımcı olacak.

Bergama Kütüphanesi: Bölgedeki en dikkat çeken yapılardan biri olan Bergama Kütüphanesi, 2. Eumenes zamanında yapılmıştır. 200.000 cilt kitaba ev sahipliği yapan kütüphane, İskenderiye Kütüphanesinden sonra ikinci büyük kütüphanedir. Markus Antonius, düğün hediyesi olarak Kleopatra’ya vermiştir Bergama Kütüphanesini.

Her köşesi tarih kokan ve geçmişin izlerini taşıyan İzmir Bergama’da görülmesi gereken ve dikkat çeken yerlerden bazıları; Pergamon,Allianoi Antik Kenti, Bergama Müzesi, Agora, Taş Han, Zeus Sunağı, Roma Tiyatrosu ve Kleopatra Güzellik Ilıcasıdır.

Not: Ayvalık – Bergama arası sadece 60 km’dir.

 bergama bergama antik şehir

BİRAZ DA ALIŞVERİŞ …

 

SANTİMETRE

 Fonksiyonel porselen ve seramik sofra ve mutfak elemanları, aydınlatmalar ve takılar, ahşap ürünler, çantalar ve ev tekstil ürünleri bulunmaktadır.

                Bu muhteşem porselenlerin yaratıcı Tulya Madra aynı zamanda otelimizin iç mimarıdır.

Adres: Talat Paşa Cd Eminzade İş Hanı No:52 D:2, Ayvalık Merkez/Balıkesir   www.mosantimetre.com

 Not: Bu özel dükkanda bayanlar kendini kaybedecek :)

 santimetre

FÜSUN’UN DÜKKANI

Çakıl Taşı Ressamı Füsun Aydınlık oğluna oyun olsun diye boyamış ilk çakıl taşını.  Bugün 5 yıldır yaşadığı Ayvalık’ta çakıl taşlarını boyadığı biratölyesi var. Ortaya çıkardıkları, ayağımızın altındaki taşa başka gözle bakmanıza neden olacak cinsten.

 Not:Taşların bu kadar güzel olabileceğini hiç düşünmezdim. Muhteşemler…

 Adres: Barbaros Caddesi , No: 102 Ayvalık

 Füsun'un Taşları

ALLI PULLU

Kuzey Ege Bölgesi Dağ köylerinde yaşayan Yörklerin giyim tarzından esinlenerek ve sandıklardan çıkan eski oya, Yemeni ve kanaviçe gibi malzemeler kullanılarak tamamı elde yapılan bez bebekler ve aksesuarlar bulunmaktadır.

  Adres: Cunda Çarşı Caddesi 12 , Cunda

  

ANATOLIAN ARTS 

Hediyelik Eşya ve  Aksesuar mağazasıdır.  Organik boyalarla el boyaması pek çok dekoratif ürün bulunmaktadır
  Adres: ATATÜRK CAD. NO:63 , Cunda

    

OBSESSION

 Tamamı el yapımı ahşap dekoratif malzemeler bulunmaktadır.

 Adres: Otelimize gelmek için döndüğünüz göbekte , köşede bulunan dükkan.

  

ANTİKACILAR VE RUM MAHALLESİ

 

Ayvalık’ta Türkiye’nin en büyük Rum mahallesi bulunmaktadır. Daracık şirin sokaklarda birbirinden güzel Rum evlerini keşfedeceksiniz. Kimisi yaşının verdiği ağırlıkla eski ama hala güzel, kimizi de restore edilerek yeniden gençleşmiş. Kentteki sokakları gezerken antikacı ve eskici dükkanlarını görürsünüz. Bu dükkanları dolaşırken Ayvalık’ın sizi geçmişine çağırdığını hissedeceksiniz.

 Not: Eskiye meraklıysanız geniş bir zaman ayırmanızı öneririz.

 

ANADOLU BAHÇE – ANTİKA

Eski antikalar ve antikalardan yapılan mobilyalar bulunmaktadır. Aynı zamanda atölyesi de bulunmaktadır ve kişiye özel tasarımlar da yapılmaktadır.

 Adres: İzmir yolu üzeri 2. Km Ayvalık Tel : 0532 592 9412

 Not: Antika meraklılarına bu büyük antika pazarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Anadolu Bahçe Antika   

Salı

18

Kasım 2014

0

Yorumlar

Salı

18

Kasım 2014

0

Yorumlar

6-7 Aralık Mõla Cunda Otel’ de Nefes ile Yolculuk…

Yazar: , Kategori: Genel

Günlük hayattan çok farklı bir hafta sonu hediyesi kendinize …

Bedenimizin nefesimizin farkına vararak daha keyifli uyumak,uyanmak ,yemek yemek ,dans etmek ,kahkaha atmak;nefesimizi fark ederek yürümek,etrafımıza bakmak…

Bir süre sanki dünyayı umursamadan yaşamak…

Sadece bedenimize izin vermek, yol açmak nefesimizle ..

İşte böyle bir hafta sonu durumu ..

Şahane yemekler ,şahane şaraplar …

Mola Cunda Otel  6-7 aralık böyle bir yolculuğa çıkmaya size davet ediyor ..

Osho Diamond Nefes  Terapisti Ma Prem Sarasai ile  2 gün sabah ve akşam değişik beden- nefes  deneyimleri ile farkındalığınızı artırmak ve doğanın keyfini başka gözle bakarak çıkarmak  …

Nefes ile YolculukYeniden aşık olmak…

Çarşamba

15

Ekim 2014

0

Yorumlar

Ayvalık Zeytin Hasat Günleri

Yazar: , Kategori: Genel

Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Ziraat Odası’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’nin bu yıl 10.’su düzenleniyor.

Bu yılki şenliğin özel bir anlamı var. Şenlik ilk kez uluslararası bir nitelik kazanıyor. 10. kez düzenlenen Hasat Günleri’nin bu yılki sloganı, zeytinyağının “insan sağlığına önemli katkısı” na dikkat çekmek ve bu yolla ülkemizdeki zeytinyağı tüketimini artırmak amacıyla, “Zeytinyağı, Hayat Bağı” olarak belirlendi. -

31 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek Festival için www.ayvalikhasatgunleri.com üzerinden detayları inceleyebilirsiniz.

Cunda- Ayvalık

Cunda- Ayvalık

Hasat Programı

Çarşamba

15

Ekim 2014

0

Yorumlar

MŎLA Cunda Hotel’de MASAJ KEYFİ

Yazar: , Kategori: Genel

Kendinizi şımartmaya ne dersiniz? 
MŎLA Cunda Hotel’de uzman terapistlerimizle emin ellerdeniz..
Günün yorgunluğunu atmak için kısa bir mola…
Masaj

MASAJ MENÜSÜ

 

REFLEKSOLOJİ MASAJI                                                                                30 DAKİKA                                                   70 TL  

Vücuttaki gerilimi almak ve nörolojik hastalıklarda destek tedavi sağlamak amacıyla, ayak  ve ellerdeki belirli noktalara uygulanan bir masaj tekniğidir.

SHİATSU MASAJI                                                                                           60 DAKİKA                                                160 TL

 Bir tür nokta masajıdır. Akupunktur ve meridyen noktalarına yapılan baskılar vücudun tamamen rahatlamasını ve gevşemesini sağlar.

AROMA TERAPİ MASAJI                                                                            50 DAKİKA                                                   140 TL

Koklama ve deriden alınma yolu ile vücuda alınan esansiyel yağların terapötik etkilerinden faydalanarak çeşitli manipülasyonlarla uygulanan masajdır.

ANTİ SELÜLİT MASAJI                                                                                 25 DAKİKA                                                   85 TL

Kan ve lenf dolaşımındaki ve yağ dokusundaki artış, toksit madde birikimine yol açar. Selülit masajı  kan ve lenf dolaşımını harakete geçirir, dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar. Bu da yağ kütlelerinde dağılmaya yardımcı olur. Düzenli yaptırılırsa selülit oluşumunda azalmaya yardım eder.

ANTİ STRESS MASAJI                                                                                  70 DAKİKA                                                   180 TL

Mix bir masajdır; Klasik İsveç, Shiatsu ve Thai teknikleri kullanılır. Stress giderme özeliği vardır. Medikal masajda olduğu gibi ısıtıcı yağ, gevşetici yağ ya da kremle yapılır.

LOMİ LOMİ MASAJI                                                                                     60 DAKİKA                                                   160 TL

Akupressür ve benzeri masajlardan farklı olarak rahatlamak amacıyla uygulanan bir tekniktir. Güzel bir dans gibi tek seferde gerginliğin içinden mutluluk ve rahatlamayı ortaya çıkarır.

HEALTHY TREATMENT (Medikal) MASAJI                                           40 DAKİKA                                                   150 TL

Diğer masajlara göre daha çok ağrıyan bölgeye odaklı, kas tutulmaları ve sinir sıkışmaları gibi problemleri gidermek için yapılır..

 

BÖLGESEL MASAJLAR

 

BAŞ AĞRISI MASAJI                                                                                     15 DAKİKA                                                   40 TL

Baş ve ense bölgelerine ağrıyı gidermek için küçük dokunuşlarla yapılan masaj.

BOYUN MASAJI                                                                                             15 DAKİKA                                                   40 TL

Boyun bölgesinde meydana gelen tutulma ve ağrıları gidermek için küçük dokunuşlarla yapılan masaj.

SIRT MASAJI                                                                                                    20 DAKİKA                                                   60 TL

Sırt bölgesinde meydana gelen tutulma ve ağrıları gidermek için yapılan orta sertlikteki rahatlatıcı masaj.

AYAK MASAJI                                                                                                  20 DAKİKA                                                   50 TL

Ayak bölgesinde meydana gelen kasılma ve ağrıları gidermek için yapılan orta sertlikteki rahatlatıcı masaj.

SIRT VE BACAK MASAJI                                                                              30 DAKİKA                                                   85 TL

Sırt ve Bacak bölgelerinde  meydana gelen tutulma ve ağrıları gidermek için yapılan orta sertlikteki rahatlatıcı masaj.

AĞRI MASAJI                                                                                                   40 DAKİKA                                                   120 TL

Ağrı olan bölgelerdeki tutulmaları çözücü ve rahatlatıcı orta sertlikte yapılan masaj. 

Çarşamba

15

Ekim 2014

0

Yorumlar

MŎLA Cunda Hotel’de Her Gün YOGA!

Yazar: , Kategori: Genel

Herkes için bir mola!

Chris Chavez öğrencisi Zeynep Biltan – Zeynep Aksoy öğrencisi Çağrı Alacakaptan ile her gün yoga!

Ekim ve Kasım ayına özel kampanyadan faydalanmak için MŎLA Cunda Hotel’e bekliyoruz

Fiyatlar: 
Tek Ders: 40 TL
4 Ders Paket : 120 TL (Ekim ve Kasım ayında üye olanlara 1 ders hediye )
8 Ders Paket : 200 TL (Ekim ve Kasım ayında üye olanlara 2 ders hediye )
1 Aylık Sınırsız : 300 TL
Otelde Özel Ders: 100 TL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumartesi

16

Ağustos 2014

0

Yorumlar

NEFES ATÖLYELERİ

Yazar: , Kategori: Genel

MŎLA Cunda Hotel’de  TUVANA SARASAİ ile  6-8 Haziran, 5-6 Temmuz ve 16-17 Ağustos 2014 tarihlerinde 3 muhteşem Nefes Atölyesi gerçekleştirdik. Bu muhteşem deneyime katılan tüm misafirlerimize teşekkür ediyoruz.

TUVANA SARASAİ KİM?

Ma Prem Sarasai  meditatif ismi. Sankritçe’de anlamı“Aşkın Zarafeti”.

NEFES ATÖLYESİ NEDİR?

Bir nefes…

Nefes alıyorsunuz, hayattasınız ve bilinciniz açık… Bunu her nefesinizle kutlamalısınız…

Tamamen kendinize nefes yolculuğu ile nefesinizin rehberliğinde kendinizi ve eşsizliğinizi hissedin! Çünkü siz “tek”siniz ve nefesiniz sizin hayat enerjiniz…

Unutmayın… Hepimiz nefes aldığımız gibi yaşar, yaşadığımız gibi nefes alırız. Şimdi derin bir nefes alın!

Nefes Çalışmaları:

  • Gerginlikleri
  • Kasılmaları
  • Utançları
  • Değersizlikleri
  • Reddedilmeleri

Sıkışmış ve tatmin olmamış duygusal ve zihinsel kalıplarmızı keşfetmemize yardımcı olacak yoğun ve güzel bir süreci yaratır…

http://www.tuvanasarasai.com

 

Pazar

25

Ağustos 2013

0

Yorumlar

24-25 Ağustos Veet Kick Off Party

Yazar: , Kategori: Genel

24-25 Ağustos 2013 tarihlerinde Otelimizde çok ozel bir organizasyon gerçekleşti. Reckitt Benckiser Firması tarafından düzenlenen Veet Part’sine Bennu Gerede, Yunus Günçe ve Koray Erkaya gibi ünlü simalar da katıldı .